The Results of “Armenian Skills” National Competition are Released

logo13

“Armenian Skills” National competition was held from 16-17 of November in the following specialties: “Cooking”, “Jewelry”, “Fashion Technology” Mechatronics and Web Design.

The first stage winners from VET Institutions participated in the competition.

The results are as follows:

Cooking

46477101_2051669141546480_5314914792056553472_o    46396476_2051668674879860_2981265778021498880_o    46351726_2011035238986579_5674402493874831360_n

N
Name of the participant
Name of the Educational Institution
Score
Awards
1.
Mark Khachikyan
Yerevan State Armenian-Greek College օf Tourism, Service and Food Industry
96.6
I
2.
Levon Danielyan
Yerevan Regional State College N1
88.5
II
3.
Ashot Petrosyan
Yerevan State Crafts School № 6
86.9
III
4.
Mery Hakobyan
Nairi State Crafts School
78
IV
5.
Karen Petrosyan
Yerevan State Crafts School № 6
75.3
V
6.
Sara Hovhannisyan
Vayots Dzor Regional State Colleg
63.5
VI

Mechatronics 


46349999_339749596576948_5412272612506075136_n
    46446082_1972536076174070_7942455872557416448_o    46480639_756922851318824_5845889688916721664_n

N
Name of the Participant
Name of the Educational Institution
Score
Awards
1.
Hakobyan Gurgen
Yerevan State College of Informatics
91
I
2.
Aslanyan Ara
Yerevan State College of Informatics
83
II
3.
Abgaryan Zaven
Yerevan State College of Informatics
72
III
4.
Asatryan Erik
Yerevan State College of Informatics
59
IV
5.
Grigoryan Vahe
Yerevan State College of Informatics
57
V
6.
Chobanyan Artashes
Yerevan State College of Informatics
33
VI

Fashion Technology 

46447624_742855442745877_4756412152716197888_n (1)    46479488_2160998567498093_6137151160928174080_n (1)    46241952_287868718502394_324328085920940032_n

N
Name of the Participant
Name of the Educational Institution
Score
Awards
1.
Viktoria Karapetyan
Yerevan State College of Light Industry
59
I
2.
Arusyak Zohrabyan
Yerevan State College of Light Industry
54
II
3.
Nora Mkrtchyan
Yerevan State College of Light Industry
53
III
4.
Mariam Tekbuchakyan
Yerevan State College of Light Industry
45
IV
5.
Diana Pivazyan
Yerevan State Humanitarian-Technical College
43
V

Jewelry 

46377543_2051680851545309_6658728918452797440_o    46407400_2051680521545342_4427542675750649856_o    46446965_2051680054878722_7774357187668738048_o

N
Name of the Educational Institution
Name of the Educational Institution
Score
Awards
1.
Mnatsakan Galstyan
Gyumry State Craft School N4
96
I
2.
Sargis gasparyan
Gyumry State Craft School N4
82
II
3.
Suren Avetisyan
Gyumry State Craft School N4
80
III
4.
Ishkhan Sahakyan
Gyumry State Craft School N4
76
IV
5.
Garnik Ghojoyan
Gyumry State Craft School N4
75
V

Web Design

46346351_507153786450480_2894464089537380352_n    46353000_1972536066174071_2459758367766216704_o    46479660_252735972060500_4110751802167656448_n

N
Name of the Participant
Name of the Educational Institution
Score
Awards
1.
Hayk Gasparyan
Yerevan State College of Informatics
86.3
I
2.
Lena Hovhannisyan
Shirak Regional State College
84.6
II
3.
Edgar Davtyan
Yerevan State College of Informatics
78.6
III
4.
Susanna Mkrtchyan
Shirak Regional State College
66.6
IV
5.
Zaruhi Harutyunyan
Shirak Regional State College
66
V